ВООЗ прогнозує зростання захворюваності на рак. Як знизити ризик розвитку онконедуги?

ВООЗ прогнозує зростання захворюваності на рак. Як знизити ризик розвитку онконедуги?

Міжнародне агентство з дослідження раку Всесвітньої організації охорони здоров’я оприлюднило оцінки щодо глобального тягаря раку. Як йдеться у пресрелізі, у 2050 році може різко зрости рівень захворюваності на рак порівняно з 2022-м.

Так, у 2022 році було зареєстровано близько 20 млн нових випадків раку та 9,7 млн — летальних. Найпоширенішими випадками онкології у 2022-му стали онкозахворювання легень, молочних залоз та колоректальний рак.

Нові оцінки свідчать, що разом 10 видів раку становили близько двох третин нових випадків і смертей у всьому світі у 2022 році. Дані охоплюють 185 країн і 36 онкозахворювань.

Також результати проведеного ВООЗ опитування у 115 країнах свідчать, що у більшості держав відсутнє адекватне фінансування базових послуг з лікування раку. Крім того, у світі зберігається нерівність у доступі різних груп населення до якісного лікування онкозахворювань.

Найпоширеніші види раку

Рак легенів був найпоширенішим видом у 2022 році в усьому світі з 2,5 млн нових випадків, це 12,4% від загальної кількості нових випадків раку. На другому місці рак молочних залоз у жінок (2,3 млн випадків, 11,6%), колоректальний (1,9 млн випадків, 9,6%), простати (1,5 млн випадків, 7,3%) і шлунка (970 тис. випадків, 4,9%).

Онкозахворювання легень було основною причиною смерті від раку (1,8 млн смертей, 18,7% від загальної кількості смертей від раку), потім йде колоректальний рак (900 тис. смертей, 9,3%), печінки (760 тис. смертей, 7,8%), молочних залоз (670 тис. смертей, 6,9%) і шлунка (660 тис. смертей, 6,8%).

Так, у жінок найбільш часто діагностованим раком і основною причиною смерті від нього був рак молочних залоз, тоді як у чоловіків це було онкозахворювання легенів.

ВООЗ прогнозує зростання захворюваності на рак. Як знизити ризик розвитку онконедуги?

Прогноз щодо захворюваності на рак

“У 2050 році очікується понад 35 млн нових випадків раку, що на 77% більше, ніж у 2022-му”, – повідомляють у Міжнародному агентстві з дослідження раку ВООЗ.

Ключовими факторами зростання захворюваності на рак є, зокрема, вживання алкоголю та тютюну, а також ожиріння.

Крім того, прогнозується, що найбільше зростання захворюваності буде спостерігатися у країнах з низьким рівнем доходів. Смертність від онкології там може зрости вдвічі.

Як знизити ризик виникнення раку?

Нагадаємо, що в нашій країні новоутворення входять до основних 5 причин смерті українців та посідають другу позицію після серцево-судинних захворювань. Водночас приблизно в третині випадків смерть від раку зумовлена основними поведінковими факторами ризику.

А отже, від 30% до 50% онконедуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя. Так, потрібно: відмовитись від вживання тютюну та алкоголю, подбати про збалансоване харчування, бути фізично активними, не засмагати, вакцинуватися, уникати ризикованої поведінки та регулярно проходити профілактичні огляди.

 

Вам також має сподобатись...